Co to jest wykładzina homogeniczna?

Co to jest wykładzina homogeniczna?

Co to jest wykładzina homogeniczna ? Najprostsza odpowiedź brzmi, że wykładzina homogeniczna jest zbudowana z pojedynczej, jednolitej warstwy.  Najczęściej będzie to wykładzina pvc. Innym rodzajem wykładziny homogenicznej będzie wykładzina kauczukowa. Na całej swojej grubości zbudowana jest z takiego samego rodzaju tworzywa.  Dzięki takiej budowie jest bardzo wytrzymała i w praktyce nie jest możliwe jej przetarcie nawet w wyniku wieloletniego intensywnego użytkowania. Wykładzina heterogeniczna (wielowarstwowa) pvc jest zbudowana np. z trzech warstw: przezroczystej (warstwa ścieralna), nadruku oraz podkładu (pvc przemysłowe).

Wykładzina homogeniczna.

Jest to wykładzina jednowarstwowa. Zbudowana z  polichlorku winylu (pvc), plastyfikatorów, wypełniaczy oraz pigmentów. Występuje w trzech kategoriach ścieralności. Najniższa to kategoria  M. Średnią ścieralnością charakteryzuje się kategoria P. Najbardziej wytrzymała jest kategoria T. O jakości produktu decyduje ilość czystego PVC w porównaniu z wypełniaczami oraz  gatunek użytych komponentów. . Wpływa to na pracę wykładziny i określa jej parametry.
Dodatkowo wykładzina homogeniczna może być zabezpieczona odpowiednia powłoką np. akrylową, która zwiększa dodatkowo jej trwałość. Taki rodzaj wykładziny jest odpowiedni do powierzchni, które są intensywnie użytkowane. Doskonale sprawdzi się  gabinetach medycznych, placówkach  szkolnych, korytarzach czy np. sklepach i pomieszczeniach produkcyjnych. Występuje w niezliczonej ilości barw. Jej wygląd to najczęściej układ przypadkowych niejednolitych plamek lub smug.

Wykładzina heterogeniczna.

Wykładzina heterogeniczna (wielowarstwowa) składa się z co najmniej trzech warstw. Ścieralnej , przezroczystej warstwy czystego pvc, nadruku oraz spodu zbudowanego z pcv przemysłowego lub pianki poliuretanowej. Wykładziny heterogeniczne mają najczęściej klasę ścieralności T (najwyższa). Nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Występują w szerokiej gamie wzorów np. drewno, blacha, gres. Świetnie sprawdzą się w szkołach, szpitalach i sklepach.

Instalacja wykładziny heterogenicznej i homogenicznej.

Wykładzinę heterogeniczną układa się tak samo jak homogeniczną. Podłoże musi być równe, twarde i bez wilgoci. (np. posadzka betonowa, anchydrytowa). Wykładzinę powinno przykleić się na całej powierzchni za pomocą kleju do wykładzin. Poszczególne kawałki zgrzewa się za pomocą sznurka termoplastycznego z pcv za pomocą specjalnych zgrzewarek. Zazwyczaj wywija się wykładzinę na ścianę do wysokości maksymalnie 10 cm. Aby efekt końcowy był zadowalający zaleca się stosowanie do wskazówek producenta.

 

Może Ci się również spodoba