Czy wykładzina nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Czy wykładzina nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Czy wykładzina  nadaje się na ogrzewanie podłogowe? Istnieje wiele materiałów, którymi można wykończyć posadzkę w domu lub pracy. Jednym z nich jest wykładzina podłogowa elastyczna lub dywanowa. Nie każda jednak wykładzina nadaje się do ułożenia na ogrzewaniu podłogowym. Musimy znaleźć materiał , który jest rekomendowany przez producenta do tego typu warunków. To czy dany materiał jest odpowiedni, informuje specjalne oznaczenie (np.litera S z strzałką  zwróconą do góry)  Taką informację znajdziemy na karcie technicznej produktu. Ważny jest również opór cieplny, który nie powinien przekraczać 0,17 m2 K/W. W przypadku wykładzin dywanowych grubość runa nie powinna przekraczać 1000/1300 g/m2. Najlepiej jeżeli podkład będzie wykonany z juty. Wykładzina powinna przylegać na całej powierzchni do podłoża . W przeciwnym wypadku powstałe pęcherze powietrza stworzą dodatkową izolację cieplną. Przed instalacją warto wyłączyć 48 godziny wcześniej ogrzewanie i włączyć je po kolejnych 48 godzinach od instalacji.. Producenci zazwyczaj rekomendują aby posadzka nie była nagrzewana do temperatury wyższej niż 30 stopni Celcjusza. Do przyklejenia materiału stosuje się również odpowiednie kleje, które wytrzymują temperaturę do 50 stopni Celcjusza. Obecnie większość klejów spełnia powyższe parametry.

Wykładzina dywanowa czy PCV?

Wykładziny z PCW charakteryzują się mniejszym oporem cieplnym. Szybciej się nagrzewają i szybciej stygną. Im cieńsza wykładzina PCW tym prawdopodobniej będzie miała mniejszy opór cieplny. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wykładziny w postaci paneli winylowych LVT.

Pod wykładziny dywanowe można stosować przeznaczony do takich celów podkład. Stanowić on będzie jednak dodatkową warstwę zwiększającą opór cieplny.   Tworzywo z którego wykonana jest wykładzina dywanowa nie ma większego znaczenia. Można wybrać zarówno tworzywo sztuczne jak i naturalne.

Obecnie producenci wykładzin stosują technologie, które powodują, że wykładzina pod wpływem podwyższonej temperatury nie wydziela szkodliwych substancji. Wykładzina zmniejsza do pewnego stopnia efektywność ogrzewania podłogowego.

Na rynku jest obecnie dostępna olbrzymia różnorodność wykładzin.  Nie powinniśmy jednak stosować takich rozwiązań, które przez producenta nie są rekomendowane na ogrzewanie podłogowe.

 

Może Ci się również spodoba