Montaż wykładziny dywanowej.

Montaż wykładziny dywanowej.

Wykładziny dywanowe cieszą się dużą popularnością w domach prywatnych oraz w pomieszczeniach biurowych. Dzięki swoim właściwością zapewniają komfort i przytulność.  W sprzedaży dostępne jest wiele rodzajów materiałów, które są  wykonanych w różnych technologiach.

Montaż wykładziny powinno się zacząć od sprawdzenia i przygotowania podłoża. Podłoga powinna mieć odpowiednią wilgotność ( max. 2 % w przypadku posadzek cementowych i 0,5 % w przypadku posadzek gipsowych), być zwarta i równa. W przypadku gdy na podłodze jest gres konieczne będzie wcześniejsze zaszpachlowanie fug. Szpachlowanie zaleca się zwłaszcza w przypadku, gdy wykładzina jet cienka i zamierzamy na całej powierzchni zastosować klej do wykładzin. Wszelkie nierówności podłoża mogą z czasem być widoczne. Jeżeli podłoga jest mało spójna zaleca się gruntowanie. Dzięki temu klej na trwałe przytwierdzi wykładzinę do podłoża. Przed instalacją podłoga powinna być również dokładnie odkurzona.

Aby  nie zabrakło nam materiału powinniśmy dokładnie zmierzyć całą powierzchnię. W trakcie pomiarów trzeba uwzględnić wszelkiego rodzaju wnęki. Do wymierzonej ilości doliczmy ok. 15 cm .  Jeżeli istniej taka możliwość zakupiona wykładzina powinna mieć szerokość pomieszczenia, w którym ma być układana. Dzięki temu unikniemy wszelkich wstawek i niepotrzebnych łączeń. W sprzedaży najczęściej jednak są dostępne wykładziny o szerokości 4 metrów.

Zakupioną wykładzinę rozwijamy we wcześniej  przygotowanym pomieszczeniu. Odwijamy ją do połowy. Odkrytą powierzchnię smarujemy klejem do wykładzin. W zależności od rodzaju kleju stosujemy wałek lub odpowiednią szpachlę.  Klej powinien odparować. Czas odparowania zależny jest od temperatury i wilgotności powietrza. Rozkładamy wykładzinę. Dociskamy ją na całej powierzchni. Przycinamy nadmiar wykładziny przy ścianach. Używamy do tego celu noża montażowego. W sprzedaż dostępne są specjalne narzędzia do docinania wykładziny. Ich zakup nie jest jednak konieczny jeżeli chcemy zainstalować niewielką ilość wykładziny.  Podobnie postępujemy z drugą połową wykładziny.

Czasami istniej konieczność połączenia ze sobą dwóch  kawałków wykładziny. W takim wypadku nakładamy jeden na drugi z zapasem ok 5 cm. Następnie przecinamy obie wykładziny na raz za pomocą noża.

Taki sposób instalacji powinien spowodować uzyskanie pożądanego efektu.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Październik 8, 2017

    […] Wykładzina PCV należy do szerszej kategorii wykładzin elastycznych. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się ją do wykończenia podług oraz  ścian. Dzięki swoim właściwością dobrze sprawdza się w placówkach medycznych, opiekuńczych i edukacyjnych, pomieszczeniach przemysłowych i handlowych. Wszędzie tam gdzie jest duże natężenie ruchu i wymaga się utrzymania czystości. […]