Wykładzina czy panele ?

Wykładzina czy panele?

Wykładzina czy panele ?

Wykładzina:

  • ciepła, miękka, nadaje pomieszczeniu przytulny nastrój;
  • można wybrać ze względów estetycznych.

Panele:

  • łatwe w utrzymaniu czystości (brak roztoczy, lepsze dla alergików, część jest produkowana w technologi antystatycznej );
  • za taką samą cenę jak w przypadku wykładziny otrzymujemy bardziej trwały produkt;
  • bardziej praktyczne niż wykładzina.

Alternatywy:

  • panele lvt ( gruba wykładzina pcv w formie paneli przypominająca do złudzenia podłogę drewnianą, trwałe, odporne na zarysowania i wilgoć, charakteryzują się wyższą ceną, podłoże musi być równe i twarde, ciepłe w dotyku, nadają się na ogrzewanie podłogowe).
  • deska barlinecka ( trójwarstwowy panel z  elementów drewnianych, ciepła w dotyku, możliwość odnowienia, wyższa cena niż w przypadku paneli )
  • wykładzina pcv ( różne możliwości aranżacyjne, w sprzedaży są dostępne produkty imitujące np. podłogę drewnianą).

Zalety i wady wykładziny oraz paneli.

Wiele osób wybiera wykładzinę do sypialni. Takie rozwiązanie gwarantuje ciepłą i miękką podłogę, szczególnie jeżeli zastosujemy odpowiedni podkład. Wrażenia z użytkowania są zupełnie inne niż w przypadku paneli czy innych twardych materiałów. Dzieci chętniej będą bawiły się  na takiej elastycznej powierzchni. Wykładzina bardzo często wykorzystywana jest w różnego rodzaju biurach. Tam używane są jednak wyższej jakości materiały w płytkach lub rolce. Tania wykładzina już po roku użytkowania może stracić swój pierwotny wygląd. Z czasem zmniejsza się jej elastyczność, może  również blaknąć. Użytkownicy mają też problemy z różnego rodzaju plamami, które ciężko usunąć. Wykładzina dywanowa nadaje się na ogrzewanie podłogowe jednak nie może być wtedy zbyt gęsta i powinna mieć odpowiedni podkład. Jakość wykładziny, jej trwałość w wysokim stopniu koreluje z jej ceną.

Panele są bardziej praktyczne niż wykładzina. Łatwiej utrzymać je w czystości. Lepiej sprawdzą się w przypadku alergików. Różne rodzaje paneli przyciągają kurz ale są również odmiany produkowane w technologi która  ogranicza tą wadę . Za taka samą cenę jak wykładzina otrzymujemy produkt, który dłużej zachowa swój pierwotny wygląd. Panele są śliskie dlatego, jeżeli mamy, zwierzęta nie będą one się do końca komfortowo na nich czuły.  Są zimne w dotyku. Wilgoć powoduje ich zniszczenie (każdy rozlany płyn powinno się od razu wytrzeć ) Większość tańszych produktów nie nadaje się do kuchni.  Słabo wytrzymują działanie kółek foteli biurowych. Ewentualnych zarysowań nie można usunąć. Jeżeli chodzimy w  obuwiu z twardą podeszwą nasze kroki będą głośne ( tą wadę można w dużym stopniu ograniczyć stosując odpowiedni podkład).

W zależności od ceny możemy kupić panele które będą również odporne na wilgoć, nie będą przyciągać kurzu oraz będą miały lepsze właściwości akustyczne i trwałość.

 

 

Może Ci się również spodoba