Wykładzina PCV bez klejenia.

Wykładzina PCV bez klejenia.

Wykładzina PCV bez klejenia. Producenci wykładzin zalecają aby produkty przez nich sprzedawane były na trwałe przyklejone do podłoża. W tym celu stosuje się specjalistyczne kleje do wykładzin.Taki sposób montażu zapewnia maksymalną trwałość oraz czas użytkowania. Dodatkowo wykładzina nigdzie się nie marszczy, istnieje mniejsze ryzyko przedarcia w sytuacjach gdy np. przesuwamy coś ciężkiego. Nie ma zagrożenia związanego z podarciem lub popękaniem. Czasami jednak użytkownicy maja potrzebę przykrycia podłogi wykładziną pcv bez użycia kleju. Ma to miejsce gdy np. chcemy zmniejszyć koszty remontu i nie usuwać starej podłogi w postaci paneli lub parkietu, lub też planujemy  usunięcie z czasem wykładziny. W drugim przypadku chcemy często aby po zdjęciu wykładziny panele lub parkiet nadal nadawały się do użytku. Wykładzina pcv bez klejenia może być zamontowana w pomieszczeniach  w których jest niskie natężenie ruchu. Będzie to sposób nieodpowiedni   np. w gabinetach lekarskich i szkołach.

Czy  montaż wykładziny pcv bez kleju jest bezpieczny i trwały?

Istnieje możliwość zainstalowania wykładziny pcv bez użycia kleju. Jednak na tak położoną wykładzinę montażysta i producent mogą nie udzielać gwarancji. Jednak przy odrobinie szczęścia trwałość wykładziny może nie odbiegać znacząco od maksymalnej. I możemy się użytkować dany materiał przez wiele lat.

 Wykładzina PCV bez klejenia – jak zainstalować?

W przypadku instalacji bez kleju istnieje możliwość zastosowania np. taśmy dwustronnej. Przed instalacją musimy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu i odkurzeniu powierzchni. Podłoga nie powinna być również zawilgocona. Taką taśmę można potem usunąć przy pomocy odpowiednich preparatów. Mimo to, jeżeli taśma przyklejona była do parkietu lub paneli po jej usunięciu mogą pozostać trwałe ślady. Mniejsze prawdopodobieństwo pozostawienia trwałych śladów będzie zachodzić gdy podłoga jest zrobiona np. z terakoty, gresu lub marmuru. Taśmę przyklejamy przy ścianach, w miejscu łączeń pomiędzy kawałkami wykładzin i w progach. Próg powinien być dodatkowo zabezpieczony listwą progową. Istnieją listwy samoprzylepne ze specjalnym żelem. Przy ścianach możemy zainstalować listwy przypodłogowe takie same jak używane w przypadku np. paneli podłogowych. Można również wywinąć wykładzinę na ścianę do wysokości ok 10 cm. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie przyklejenie wykładziny do ściany w trwały sposób za pomocą kleju. Wywinięta wykładzina wymaga jednak zgrzania w miejscach łączenia. Również  łączenia na podłodze wymagają zgrzania na gorąco specjalnym sznurkiem termoplastycznym. W przeciwnym wypadku pod wykładzinę może się dostać wilgoć z rozlanych płynów lub też innych źródeł. Możliwe jest również połączenie za pomocą specjalistycznych środków chemicznych dedykowanych do danego typu wykładziny tzw. ,, spawanie na zimno ”. Ostatecznie możemy spróbować zespolenia przy użyciu zwykłego silikonu. Jednak jest to rozwiązanie nietrwałe i mało praktyczne.

W jakich sytuacjach nie stosować kleju do instalacji wykładzin pcv?

Możemy również całkowicie zrezygnować z taśmy klejącej. W takiej sytuacji zachodzi jednak większe niebezpieczeństwo przesuwania i marszczenia się wykładziny. Największą korzyść z położenia wykładziny pcv bez kleju uzyskamy wtedy gdy podłoże jest bardzo nierówne (np. stary parkiet, nierówne deski). W przypadku nierównego podłoża zastosowanie kleju spowoduje, że na wykładzinie odciśnie się każda nierówność.  Jeżeli wykładzina jest jasna i dodatkowo ma niekorzystny wzór lub nie ma wzoru w ogóle efekt może być więcej niż niezadowalający.Dodatkowo nierówne podłoże zwiększa zużycie kleju nawet dwukrotnie. Może to w znacznym stopniu podwyższyć koszta. Inną sytuacją w, której warto rozważyć rezygnację ze stosowania kleju jest potrzeba przeniesienia wykładziny z czasem np. do innego pomieszczenia. Raz przyklejona wykładzina nie będzie się w większości przypadków nadawała do ponownego użycia.

Firma UZIN dostarczająca produkty chemii budowlanej posiada w swojej ofercie od jakiegoś czasu dwustronne folie do łączenia wykładzin z podłożem. Dzięki zastosowanej technologi folia może być po zdjęciu wykładziny usunięta z posadzki.

Może Ci się również spodoba