Wykładzina PCV – jak kłaść?

Wykładzina PCV  jak kłaść?

Wykładzina PCV  jak kłaść? Wykładzina PCV jest bardzo praktycznym materiałem wykończeniowym. Jest trwała i łatwo utrzymać ją w  czystości. Świetnie nadaje się do pomieszczeń które są intensywnie u użytkowane. Sprawdzi się w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach.   Aby efektywnie wykorzystać jej zalety trzeba zastosować odpowiedni sposób montażu.

Etapy montażu:

1.Przed zakupem materiału należy zmierzyć pomieszczenie w najszerszych miejscach. Do tak zmierzonej powierzchni dodajemy 10 cm. Ewentualne łączenia w poszczególnych brytów powinny być prostopadłe do okien (zapewni to mniejszą widoczność łączeń). Dobrze jest upewnić się czy nie zabraknie nam wykładziny.  Dlatego powinniśmy wymierzyć ile brytów, i  o jakiej długości, potrzebnych jest, aby przykryć całą powierzchnię pomieszczenia. Jeżeli zamierzamy wywinąć wykładzinę na ścianie, powinniśmy dodatkowo dodać kolejne 20 cm.

2. Wykładzinę możemy przykleić lub też zamontować bez kleju. Pierwszy sposób jest bardziej trwały , zwiększa żywotność wykładziny, eliminuje ryzyko pomarszczenia się lub podarcia.  Drugi sposób jest odpowiedni gdy podłoże jest nierówne ( np. stary parkiet) , a pomieszczenie małe ( do 20 m2), lub gdy chcemy uniknąć trwałego zabrudzenia podłogi klejem.

3. Podłoże powinno być zwarte, suche i równe. Dla najlepszego efektu na podłodze powinna być wylewka przeznaczona pod wykładziny. Przed wylaniem wylewki gruntujemy podłoże. Różne wylewki mają różne dopuszczalne grubości. Dlatego duże dziury, nierówności powinniśmy wstępnie zaszpachlować odpowiednią szpachlą do podłóg. Po wyschnięciu wylewki trzeba ją przeszlifować np. papierem ściernym. W ten sposób usuniemy z wylewki drobne nierówności, które na niej pozostały. Profesjonalne firmy robią to za pomocą maszyn szlifujących. Wylewka nie wymaga dodatkowego gruntowania.

Dalsza część instalacji:

4.Przed instalacją dokładnie odkurzamy podłogę.  Materiał dzielimy na odpowiednie długości odcinki tzw. bryty. Rozkładamy wykładzinę tak aby pokryła całą powierzchnię. Nadmiar obcinamy dopiero po przyklejeniu. Odwijamy wykładzinę do połowy. Smarujemy  podłogę specjalnym klejem do wykładzin za pomocą odpowiedniej pacy ( informacja  dotycząc rodzaju pacy  i sposobu klejenia powinna być umieszczona na kleju) W przypadku gdy wykładzina ma być wywinięta smarujemy ścianę do wysokości ok 8-9 cm. Odczekujemy do momentu aż klej odparuje( ok. 10 -20 min, klej jest lekko  twardy ). Odwijamy wykładzinę na podłogę. Równomiernie dociskamy na całej powierzchni  do podłogi tak aby usunąć pęcherze powietrza. Najlepiej zrobić to za pomocą walca do wykładzin. Ścinamy nadmiar wykładziny przy ścianie.

 

5. Jeżeli wykładzina ma być wywinięta na ścianę trzeba ją podgrzać w miejscach wywinięcia za pomocą np.  opalarki. Odpowiednio dociskamy wykładzinę do ściany po jej wcześniejszym podgrzaniu. Na koniec frezujemy łączenia w wykładzinie. Zgrzewamy je za pomocą specjalnego sznurka termoplastycznego przeznaczonego do danego rodzaju wykładziny. Można również zastosować tzw. spawanie na zimno. Ścinamy nadmiar sznurka. Docinamy wykładzinę na ścianie do odpowiedniej wysokości. Zabezpieczamy krawędzie wykładziny na  ścianie za pomocą akrylu.

Taki sposób instalacji wykładziny zapewni jej trwałość i szczelność.

Może Ci się również spodoba