Wykładzina PCV na klatce schodowej.

Klatki schodowe, korytarze, w budynkach wielorodzinnych wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, często wymagają odnowienia.  Podłogi najczęściej pokryte są lastrykiem lub płytkami ceramicznymi. Usunięcie tego typu podłoży może być dosyć kłopotliwe i czasochłonne.   Są to miejsca, których nie można wyłączyć z ruchu pieszego na dłuższy czas.  W takim przypadku montaż wykładziny może okazać się najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Wybór wykładziny

Oferta producentów wykładziny  jest obecnie bardzo bogata. Do wyboru mamy wykładziny heterogeniczne(wielowarstwowe), homogeniczne oraz panele winylowe(lvt). Każdy z tych rodzajów wykładziny ma swoje zalety i każdy sprawdzi się w często używanych pomieszczeniach. Obecnie coraz częściej instaluje się w nowych budynkach wykładziny lvt.  Jest to wielowarstwowa wykładzina pcv pod postacią paneli.  Najczęściej są to panele, których wzór ma do złudzenia przypominać podłogę drewnianą. Najlepiej jeżeli zdecydujemy się na wykładzinę o ciemniejszym kolorze oraz wzorze. Dzięki takiemu rozwiązaniu  na wykładzinie nie będą widoczne ślady butów i różnego rodzaju mniejsze zabrudzenia. Producenci wykładzin stworzyli również rozwiązania, które doskonale sprawdzą się na schodach. Są to gotowe elementy z pcv, które można łatwo i szybko zainstalować. Wadą gotowych elementów na schody jest  ich dosyć wysoka cena.  Tańsza będzie instalacja zwykłej wykładziny i zastosowanie  narożników schodowych z tworzywa sztucznego.

Przygotowanie podłoża

Stare podłoża z lastryka i płytek ceramicznych wymagają odpowiedniego przygotowania zanim zainstalujemy na nich wykładzinę. Tego typu stare podłoża zazwyczaj są dosyć krzywe i posiadają wiele ubytków. Przed użyciem szpachli lub wylewki wygładzającej niezbędne będzie użycie odpowiedniego gruntu na podłoża niechłonne. Zaleca się stosowanie specjalistycznej chemii budowlanej dostarczanej przez producentów rozwiązań pod wykładziny.  Możliwe jest użycie szybkoschnącej wylewki wygładzającej. Dzięki takiemu materiałowi biegi piesze mogą być dostępne do użytku już po dwóch godzinach.

Efekt końcowy

Instalacja wykładziny na starych podłożach może całkowicie odmienić charakter korytarzy i schodów w budynkach.  Stare lastryko jest już nie modne i skutecznie szpeci przestrzeń wewnątrz zabudowań. Inne rozwiązania np. gres mogą wymagać większego nakładu pracy, czasu i być bardziej kosztowne w porównaniu z montażem wykładziny.

Może Ci się również spodoba