Wykładzina PCV. Wady i zalety.

Wykładzina PCV

Wykładzina PCV to jeden z rodzajów materiałów wykorzystywanych przy wykańczaniu podług jak również ścian. Występuje w wielu kolorach, szerokościach i grubościach. Obecnie coraz popularniejsza staje się wykładzina PCV w postaci paneli nazywanych przez producentów skrótem LVT (luxury vinyl tiles) Może imitować np. parkiet lub gres. Miejsce zastosowania to przede wszystkim kuchnia, sale lekcyjne, pomieszczenia w szpitalach lub przychodniach, pomieszczenia przemysłowe, sklepy itp.

Skrót PCV jest powszechną nazwą dla wykładzin z polichlorku winylu. Jednak prawidłowy skrót to PVC.  Zamiennie używa się nazwy – wykładzina winylowa lub bardziej ogólnie – wykładzina elastyczna.Głównym składnikiem wykładzin PVC jest właśnie polichlorek winylu. Uzupełnieniem  PVC są różnego  rodzaju dodatki. Dzięki nim wykładzina ma odpowiednią elastyczność i twardość.

Wykładziny winylowe są trwałe, odporne na zabrudzenia oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Jeżeli są prawidłowo zainstalowane mogą być użytkowane przez wiele lat nawet w przypadku pomieszczeń gdzie jest bardzo duże natężenie ruchu. Instalacja wykładziny nie jest bardzo uciążliwa i długa, wymaga jednak czasami specjalistycznych materiałów i sprzętu.

Podział wykładzin PCV.

PVC imitujące płytki ceramiczne - to cieplejsza i równie funkcjonalna podłoga
  PVC imitujące płytki ceramiczne – to cieplejsza i równie funkcjonalna podłoga (fot. Gerflor)

Wykładziny elastyczne mogą być jednorodne tzw. homogeniczne(jednowarstwowe) i niejednorodne tzw. heterogeniczne (wielowarstwowe). Wykładziny homogeniczne są zbudowane na całej swojej grubości z tego samego rodzaju materiału. Dzięki temu nawet intensywne użytkowanie czy powierzchowne uszkodzenia nie powodują jej przetarcia. W porównaniu z wykładzinami  heterogenicznymi występują w bardziej ograniczonej ilości wzorów. Najczęściej są kompozycja niejednorodnych plam lub smug. Często wykończone są np. warstwą poliuretanu dodatkowo zabezpieczającego przed czynnikami zewnętrznymi.

Wykładziny heterogeniczne składają się najczęściej z trzech warstw.

  • warstwa spodnia – może to być pvc przemysłowe lub pianka poliuretanowa.  Wykładzina na piance mechanicznej jest odporna na odkształcenia. Pianka ma właściwości amortyzujące, zwiększa komfort chodzenia – badania wykazują, iż wykładziny, zwłaszcza te o grubości powyżej dwóch milimetrów, w znacznym stopniu odciążają kręgosłup;
  • warstwa środkowa –dekoracyjny wzór;
  • warstwa wierzchnia (ochronna) – bezbarwne, twarde PVC. Od grubości tej warstw zależy jakość materiału. Im grubsza tym bardziej odporna na ścieranie. Najbardziej odporna jest warstwa powyżej 3,5mm grubości.

Montaż wykładzin PCV.

Wykładzina powinna być instalowana na równych podłożach cementowych lub anhydrytowych. Najczęściej stosuje się specjalistyczne wylewki. Na całej powierzchni powinna być przyklejona klejem do wykładzin. Dodatkowo łączenia pomiędzy poszczególnymi brytami łączy się sznurkiem termozgrzewalnym lub specjalnym preparatem do łączenia na zimno.

Może Ci się również spodoba